Warzelnia Soli

Drogę do Warzelni Soli oddalonej nieco ponad kilometr na północny-wschód od tężni najlepiej pokonać spacerując Traktem Solnym, biegnącym po wale przeciwpowodziowym.

Warzelnia została zbudowana w 1830 r., podobnie jak tężnie, z inicjatywy Stanisława Staszica i księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Jest to skromny budynek o cechach klasycystycznych. W warzelni wytwarzana jest sól spożywcza a także jej pochodne, tj. stosowany w lecznictwie Ciechociński Szlam i Ług. W części obiektu urządzone jest muzeum, w jakim oglądać można zbiory dotyczące warzelnictwa (np. narzędzia do produkcji soli z wód solankowych) oraz rozwoju ciechocińskiego uzdrowiska (np. używane na początku XX w. aparaty do gimnastyki leczniczej znanego, szwedzkiego lekarza, Wilhelma Zandera).

Na terenie warzelni uwagę zwraca także XIX-wieczny, drewniany zbiornik na stężoną solankę, która dociera do niego z tężni poprzez system rur. W warzelni jest ona podgrzewana przez co woda zostaje z niej całkowicie odparowana.

Dodaj opinię

Zabytkowy obiekt uzdrowiskowy, wybudowany w 1830 r. w stylistyce klasycystycznej. Aktualnie dużą jego część stanowi muzeum, gdzie interesujące eksponaty prezentują dawne sposoby warzenia soli i historię rozwoju kujawskiego kurortu. Co więcej w warzelni wciąż trwa produkcja soli spożywczej oraz wykazujących lecznicze właściwości ciechocińskiego ługi i szlamu.

Warzelnia Soli adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Warzelnia Soli, zobacz gdzie w Ciechocinku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Warzelnia Soli.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Warzelnia Soli. Redakcja serwisu www.e-ciechocinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 2 zł
  Warzelnia Soli cena biletu ulgowego: 2 zł
 • 4 zł
  Warzelnia Soli cena biletu normalnego: 4 zł
 • 10 zł
  Warzelnia Soli cena biletu rodzinnego: 10 zł
 • Grupowy 3,6 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Warzelnia Soli opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij