Tężnie

Stanowią najbardziej rozpoznawalny element architektury Ciechocinka. Trzy tężnie, czyli drewniane konstrukcje do odparowywania solanki, znajdują się w centrum uzdrowiska, w Parku Tężniowym.

Ustawione są względem siebie w kształt podkowy. Każda z nich ma wysokość 15,8 m, a ich łączna długość wynosi 1741,5 m. Wspierają się na ok. 7000 wbitych w ziemię, dębowych palach, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.

Solankę pompuje się do tężni z fontanny „Grzybek” zbudowanej w 1926 r., stanowiącej obudowę jednego z 19 ujęć eksploatacyjnych (fontanna pełni więc rolę ozdobną i przemysłową, jest także naturalnym inhalatorium, jako że powietrze przy niej nasycone jest cząsteczkami jodu) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na szczycie. Stamtąd, solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Dzięki temu wokół tężni powstaje bogaty w jod mikroklimat, tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.

Ciechocińskie tężnie wzniesiono z inicjatywy Stanisława Staszica (w Parku Tężniowym znajduje się jego pomnik) i Ministra Skarbu Królestwa Polskiego, księcia Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego.

Zbudowano je po pierwszym rozbiorze Polski, gdy bogate w złoża soli Wieliczka i Bochnia znalazły się pod zaborem austriackim. Ciechocinek ze swoimi źródłami solankowymi zaprzątnął wówczas uwagę kompetentnych urzędów. Tężnie I i II wybudowano w latach 1824-28, trzecia powstała w 1859 r. Zostały one zaprojektowane przez profesora Akademii Górniczej w Kielcach, Jakuba Graffa.

Opłaty za zwiedzanie są pobierane sezonowo (wiosna-jesień) natomiast w okresie jesienno-zimowym wstęp jest bezpłatny.

Dodaj opinię

Zabytkowy kompleks trzech wielkich, drewnianych tężni w których odparowuje się solankę. Miejscowe źródła miały zrekompensować Polsce stratę kopalni w Bochni i Wieliczce, zagarniętych w I rozbiorze przez Austrię, jednak budowa tężni rozpoczęła się dopiero w 1824 roku. Każda ma niemal 16m wysokości, razem ponad 1740m długości, wspiera je ok. 7tys. dębowych pali.

Tężnie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Tężnie, zobacz gdzie w Ciechocinku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Tężnie.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Tężnie. Redakcja serwisu www.e-ciechocinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 1,5-2,5 zł
    Tężnie cena biletu ulgowego: 1,5-2,5 zł
  • 3,5-5 zł
    Tężnie cena biletu normalnego: 3,5-5 zł
  • 8-10 zł
    Tężnie cena biletu rodzinnego: 8-10 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Tężnie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij