Fontanna Grzybek

Jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Ciechocinka, nierozerwalnie związany z pobliskimi tężniami. Unikalna fontanna wcale nie jest wyłącznie oryginalną ozdobą przy wejściu do Parku Zdrojowego, tylko kluczową dla działania uzdrowiska instalacją przemysłową.

Popularny “Grzybek” stanowi bowiem obudowę głębokiego na ponad 400 metrów odwiertu, za pomocą którego pozyskuje się lecznicze solanki. Fontanna mieści się nad tzw. źródłem nr 11. Właśnie stąd bezcenna woda pompowana jest do wielkich tężni. Część solanki trafia jednak na powierzchnią, zapewniając spacerowiczom intensywną inhalację jodem.

Fontannę “Grzybek” zaprojektował Jerzy Raczyński, a jej budowę ukończono w 1926 roku. Od tego czasu instalacja była kilkukrotnie przebudowywana i rekonstruowana. Dzisiejsza konstrukcja jest nieco wyższa od oryginalnej, stoi też w miejscu oddalonym od pierwotnego o kilka metrów.

Dodaj opinię

Stylowa ozdoba przy wejściu do ParkuZdrojowego, a równocześnie ważna konstrukcja przemysłowa. Słynny “Grzybek”, zaprojektowany w 1926 r. przez J. Raczyńskiego, stanowi obudowę dla źródła nr 11, skąd wydobywana z podziemi solanka trafia ostatecznie do tężni. Część wody wydostaje się jednak na powierzchnię, co zapewnia okolicznym spacerowiczom zdrową inhalację.

Fontanna Grzybek adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Fontanna Grzybek, zobacz gdzie w Ciechocinku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Fontanna Grzybek.
  • Ulica
    Zdrojowa / Tadeusza Kościuszki
    Fontanna Grzybek mieści się przy ulicy Zdrojowa / Tadeusza Kościuszki w Ciechocinku
  • 87-720 Ciechocinek
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Fontanna Grzybek opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij