Cerkiew św. Michała Archanioła

Jest jedynym takim obiektem w Europie. Zabytkowa, prawosławna cerkiew św. Michała Archanioła (ul. Wojska Polskiego 3) w Ciechocinku została wzniesiona w 1894 r., w stylu zauralskim. Zbudowano ją z drewnianych bali, układanych jedna na drugą, bez użycia gwoździ. Powstała na planie prostokąta, z podziałem na 3 części czyli przedsionek (kruchtę), część środkową dla wiernych i ołtarzową oddzieloną od części dla wiernych ikonostasem. Cerkiew posiada 2 wieże - większą i mniejszą, zwieńczone cebulastymi hełmami.

Świątynia była czynna do lat 20 XX w. Potem znajdowało się w niej kasyno, szkoła i magazyn. Od 1996 r., gdy z inicjatywy Jego Ekscelencji ks. arcybiskupa Sawy, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego dokonano uroczystej konsekracji świątyni, znów sprawowany jest w niej kult religijny.

W cerkwi zachowała się bogata ornamentyka wokół okien, a na tylnej, wewnętrznej ścianie stylizowany napis w języku cerkiewno-słowiańskim „S nami Bog”. Znajdujący się w niej ikonostas jest współczesny.

Zwiedzanie pięknej cerkwi św. Michała Archanioła najlepiej zaplanować na wtorek - wtedy to, od godziny 14:00 do 16:00, świątynia otwierana jest specjalnie z myślą dla turystów. W inne dni i godziny pozostają nabożeństwa albo indywidualna prośba do opiekunów kościółka.


Dodaj opinię

Unikat w skali europejskiej, a nawet światowej. Prawosławną świątynię w stylu zauralskim zbudowano w 1894 r. Przy stawianiu zabytku nie użyto ani jednego gwoździa. Cerkiew wzniesiono na planie prostokąta, ma 3 części - kruchtę, dla wiernych i ołtarzową, oddzieloną imponującym ikonostasem. Godna uwagi jest rozbudowana ornamentyka, zwłaszcza przy oknach.

KM Studio może wykonać film promocyjny Cerkwi św. Michała Archanioła filmowanie wesel Wrocław

Cerkiew św. Michała Archanioła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Cerkiew św. Michała Archanioła, zobacz gdzie w Ciechocinku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Cerkiew św. Michała Archanioła.
 • Telefon
  Zadzwoń i dowiedz się więcej o Cerkiew św. Michała Archanioła - telefon: +48566610155
 • Telefon 2 +48 606 910 655
 • Ulica
  Wojska Polskiego 3
  Cerkiew św. Michała Archanioła mieści się przy ulicy Wojska Polskiego 3 w Ciechocinku
 • 72-700 Ciechocinek
 • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Cerkiew św. Michała Archanioła opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij